Drewniane tarasy zdobywają coraz większą popularność, ponieważ jest to surowiec naturalny, który idealnie wpisuje się w krajobraz ogrodu. Deski wystawione na działanie promieni słonecznych, wody, mrozu, kurzu i  in. czynników atmosferycznych tracą na estetyce, a w przypadku większości gatunków zmniejsza się ich wytrzymałość. Możemy temu zapobiec.

Różne gatunki drewna, mają różną wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Drewno egzotyczne z racji dużej zawartość naturalnych olejków i substancji chemicznych  jest najtrwalsze.

Poniżej opiszemy w jaki sposób powinno się konserwować taras z drewna egzotycznego. Dobra praktyka mówi, że taras powinno się gruntownie czyścić i olejować min. raz w roku. Jeżeli jednak chcemy się cieszyć ładną barwą desek powinniśmy to robić dwa razy w roku.  Na wiosnę oraz pod koniec lata.

Na pewno warto zaolejować taras po zimie, kiedy wiosenne dni będą już cieplejsze. Najpierw należy taras umyć za pomocą myjki ciśnieniowej, jeżeli ktoś akurat nie ma pod ręką, to wystarczy dobra szczotka i wąż z bieżącą wodą. Należy usunąć wszystkie zabrudzenia, jak kurz, pył, błoto, liście. Miejsca bardziej zabrudzone będą wymagały chemii oraz intensywniejszego szorowania.

Następny krok to pozostawienie tarasu do wyschnięcia, najlepiej poczekać dzień lub dwa w zależności od temp. powietrza i panującej aury.

Dalej olejowanie. Olej ma gęstą konsystencję, należy go rozprowadzać pędzlem lub wałkiem wzdłuż słojów drewna. Pozostawiamy do wyschnięcia. Potem nakładamy drugą warstwę. Na pierwszą warstwę zawsze zużyjemy więcej olej niż na drugą, ponieważ drewno już tak nie chłonie preparatu.

Po wyschnięciu taras jest gotowy do nowego sezonu.