Woda w ogrodzie – oczka i kaskady.

Woda wzbogaca ogród w wiele efektownych elementów takich jak: odbicie nieba, ruch, roślinność wodna i przybrzeżna, oraz korzystające z niej dzikie zwierzęta. Jeśli tylko dysponujecie Państwo słonecznym niezacienionym kawałkiem ziemi nasi pracownicy przekształcą go w najładniejszą sadzawkę w okolicy. Dodatkowo, jeśli macie Państwo skarpę lub wzniesienie, na którym stoi dom, polecamy stworzenie oczka wodnego połączonego z pięknymi kaskadami, ogrodem skalnym, a dla wzmocnienia efektu zastosowane zostanie specjalne oświetlenie. Nasi specjaliści zaprojektują i zrealizują Państwa marzenia dotyczące wodnego elementu w Państwa ogrodzie.

  • Jak dobrać sadzawkę do stylu?

    Gdy już zaplanowaliście Państwo cały ogród, łącznie z najdrobniejszymi detalami proponujemy dobór właściwego oczka wodnego pasującego do stylu, na jaki zdecydowaliście się w swoim projekcie. W ogrodzie regularnym cały układ jest bardzo geometryczny oparty na prostych liniach i kształtach, dlatego proponujemy oczko wodne kwadratowe lub prostokątne. Linia brzegowa takiego oczka jest prosta i twarda, wykonana najczęściej z betonowych płyt lub cegieł nadających regularny zarys. W ogrodach naturalnych nie ma linii prostych, a obrysy są w naturalnych krzywiznach, nie ma kanciastych narożników.  Do takiego stylu proponujemy podobną nieregularną linię brzegową oczka wodnego, jaką uzyskamy wykonując je ze specjalnych folii. Linia brzegowa jest łagodna, przypominająca linię naturalnego stawu wykończona bardzo drobnym żwirem lub płytami kamiennymi. Przy sporej różnicy poziomów terenu możemy pozwolić sobie na pięknie zorganizowaną kaskadę w postaci strumienia płynącego po skałach i wpadającego wprost do oczka wodnego usytuowanego poniżej wzniesienia. Ogrody o licznych murach podobne do śródziemnomorskiego stylu z powodzeniem harmonizować będą z oczkami wodnymi umieszczonymi w rogach murów. Można ulepszyć efekt wypuszczając kaskadę z okalającej oczko ściany. Bardzo efektownym rozwiązaniem jest pomysł umieszczenia wypływającej kaskady z wielkich glinianych dzbanów lub stągwi kamiennych.  Wszelkie pomysły naszych klientów są mile widziane i z przyjemnością zrealizujemy je dla Państwa.

  • Istotny jest dobór roślin!

    W większości oczek wodnych mamy możliwość posadzenia grzybieni białych, oraz roślinności rosnącej na wodach płytkich. I tu znowu dobieramy roślinność do stylu ogrodu i formy oczka wodnego.  Do ogrodów regularnych, gdzie sama sadzawka jest bardzo dekoracyjnym obiektem stosuje się pojedynczą roślinę, uzyskując tym samym prostolinijny, estetyczny krajobraz. Polecamy typowe do tego stylu gatunki roślin: tatarak zwyczajny, trawy, kosaćce, strzałkę wodną i wymienione wyżej grzybienie białe.   Do ogrodów naturalnych nadają się wszystkie gatunki roślin wodnych i przybrzeżnych. Takie oczko wodne o naturalnych rysach powinno wręcz być okwiecone wielobarwnymi kompozycjami.  Niezwykle komponują się oczka wodne z kaskadami obsadzone skalnikami i drobnymi wrzosami. Kora wysypana pomiędzy sporych rozmiarów kamienie dodatkowo uatrakcyjni całość pomysłu.

  • Jak buduje się oczka wodne z kaskadami?

    Jeśli mamy już wykopany dół zgodnie z projektem pokrywamy go agrowłókniną i folią. Na skarpie również w wykopanym rowie układamy agrowłókninę i folię po czym przygotowane odłamki kamieni układamy na przygotowanym miejscu. Im bardziej stromo tym lepiej. W najgłębszym punkcie umieszczamy specjalną pompę wyrzucającą wodę za pomocą rury na górę kaskady. Przygotowanie obrzeży oczka zależy od pomysłu naszych klientów. Może być przygotowane z białych i kolorowych otoczaków lub bardziej wymyślnych materiałów. Oferujemy dostępne naturalne kamienie granitowe, skały wapienne itp. do utworzenia stylowej linii brzegowej. Specjalnie na Państwa życzenie dobierzemy barwy roślin do kolorystyki kamiennego podłoża. Możemy polecić Państwu najpiękniejsze rośliny pod względem atrakcyjności liści i kwiatów. W naszej ofercie spełniamy marzenia naszych klientów! Nasi ogrodnicy przygotują dla Państwa wizualizację projektu lub przedstawią gotowe już realizacje, by pomóc Państwu w wyborze oczka wodnego! Dostępność na rynku tak wielkiej liczby różnego rodzaju dekoracji stosowanych w otoczeniu oczka wodnego z pewnością zainspiruje naszych klientów do stworzenia własnych indywidualnych pomysłów, które my chętnie podejmiemy się ziścić.

Stwórz z nami swój ogród.