Jako projektant krajobrazu przy projektowaniu krajobrazu kieruję się trzema głównymi aspektami: strukturą, formą i funkcją. Wszystkie trzy są równie ważne, ale w czasie zimowym w grę wchodzą  struktura i forma.Przy projektowaniu na ogrodu który ma być interesujący w zimie ważne jest, aby spojrzeć na szkielet lub ramy ogrodu. Pełen asortyment roślin wieczniezielonych oraz drzew i krzewów liściastych może pomóc w realizacji tego zadania. Ważnym czynnikiem do rozważenia jest struktura i pokrój rośliny. Nie ma nic piękniejszego niż delikatny zimowy  pierwszego śniegu na gałęziach drzew. Forma i struktura drzew i krzewów w krajobrazie jest najbardziej interesująca gdy rosliny sa w jakimś stopniu niezwykłe. Na przykład skręcone gałęzie wierzby mandżurskiej czy przypominające bombki choinkowe owocostany platana klonolistnego. Często takie rośliny po zrzuceniu liści przyciągają znacznie więcej uwagi niż w jakimkolwiek innym momencie roku.

Pierwszym krokiem w projektowaniu ogrodu zimowego jest plan na tle zimozielonych drzew, które będą „łapać” śnieg i tworzyć zielone kontinuum  przez zimowe miesiące. Szczególnie atrakcyjne są zimozielone krzewy o głębokim zielonym wybarwieniu i jasnych czerwonych owocach, np: Ilex xmeserveae 'Blue Prince’Taxus media Hicksii (odmiana żeńska), Inni wiecznie zielone drzewa, które służą jako atrakcje zimowe m.in. sosna wejmutka, świerk kłujący, świerk syberyjski, tuja 'Szmaragd’, cyprysik nutkajski , bukszpan pospolity.

Wiele kolorów w ogrodzie zimowym pochodzi z drzew owocujących i krzewów.  Roślinami zachowującymi  owoce na zimę są m.in. ostrokrzew, berberys, pięknotka, kalina,  aronia, cis, Krzewy liściaste takie jak hortensja i tawuła też zasługują na duże zainteresowanie ze względu na ich pełną strukturę rozgałęzień i pozostałe kwiatostany, które będąc oszronione błyszczą. Dużego uroku kompozycjom zimowym dodają trawy ozdobne, niektóre gatunki pozostaje nienaruszone w swej strukturze do wiosny.

Warto jeszcze wspomnieć o grupie roślin ozdobnych ze względu na strukturę kory czy kolor pędów. Znanymi przykładami są tutaj brzoza zwisła, dereń biały. poza tym warto mieć w swoim ogrodzie trzmielinę oskrzydloną, dereń rozłogowy, żarnowiec miotlasty,

 Istnieją nawet krzewy, które kwitną w zimie, takie jak ciemiernik, wrzosiec, zimokwiat wczesny, oczar pośredni, jaśmin nagokwiatowy, kalina wonna.

Uzupełnieniem kompozycji roślinnych są elementy małej architektury, głazy.  Zastosowanie murków, fontann, poideł dla ptaków lub sztuki ogrodowej może ożywić zimowy krajobraz, jak również budzić zainteresowanie zainteresowanie cały rok.

Możliwości w świecie ogrodnictwa są nieograniczone i ogród może być zaprojektowany dla wszystkich pór roku.