Firma Trawarica wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i budowie ogrodów, oczek wodnych, kaskad i strumieni, pragnie zaoferować także swoje usługi z zakresu projektowania i wykonania stawów kąpielowych –naturalnych basenów.

Co to jest staw kąpielowy?

„Staw kąpielowy zdefiniować można jako sztucznie stworzony, odizolowany od środowiska hydrogeologicznego nieprzepuszczalnym materiałem, zbiornik wodny budowany w celach rekreacyjnych, posiadający ściśle zdefiniowane wymagania dotyczące jakości wody.

W celach uzdatniania wykorzystujące się oraz intensyfikuje mechaniczno-biologiczne procesy samooczyszczania się wód. W skład stawów wchodzą część rekreacyjna (kąpielowa) oraz część regeneracyjna, w której znajdują się specjalnie skonstruowane filtry bagienne, odpowiedzialne głównie za utrzymanie właściwej jakości wody. Zwykle strefa ta, zasiedlona jest przez rośliny repozycyjne, biorące udział w procesach samooczyszczania się wody.

W skład systemu wchodzi wiele urządzeń, zarówno mechanicznych (filtry, skimmery, rynny przelewowe, pompy) jak i systemy filtracji biologiczno-chemicznej.

Stawy kąpielowe mogą być budowane jako zupełnie nowe obiekty, lub powstają w ramach modernizacji istniejących kąpielisk.”
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_k%C4%85pielowy

Historia stawów kąpielowych rozpoczyna się w Austrii w latach 80. Zespół naukowców zainspirowany pięknem i radością pływania w górskich jeziorach, które są naturalnie czyste bez użycia chemii, zaczął prac nad odtworzeniem naturalnego procesu oczyszczania wody. Pomysł pływania w basenie, który jest oczyszczany siłami natury szybko zyskał na popularności w Austrii, Niemczech a następnie w całej Europie.  Zalety stawów kąpielowych- stawy kąpielowe komponują się z ogrodem, stanowią jego część, a często główną atrakcję- doskonała jakość wody bez środków chemicznych, jedynie preparaty bakteryjne,- tworzenie siedlisk dla dzikiej przyrody i flory,- zmniejszone koszty utrzymania w porównaniu z tradycyjnymi basenami.

Stawy kąpielowe

Firma Trawarica wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i budowie ogrodów, oczek wodnych, kaskad i strumieni, pragnie zaoferować także swoje usługi z zakresu projektowania i wykonania stawów kąpielowych –naturalnych basenów.
Co to jest staw kąpielowy?
„Staw kąpielowy zdefiniować można jako sztucznie stworzony, odizolowany od środowiska hydrogeologicznego nieprzepuszczalnym materiałem, zbiornik wodny budowany w celach rekreacyjnych, posiadający ściśle zdefiniowane wymagania dotyczące jakości wody.
W celach uzdatniania wykorzystujące się oraz intensyfikuje mechaniczno-biologiczne procesy samooczyszczania się wód. W skład stawów wchodzą część rekreacyjna (kąpielowa) oraz część regeneracyjna, w której znajdują się specjalnie skonstruowane filtry bagienne, odpowiedzialne głównie za utrzymanie właściwej jakości wody. Zwykle strefa ta, zasiedlona jest przez rośliny repozycyjne, biorące udział w procesach samooczyszczania się wody.
W skład systemu wchodzi wiele urządzeń, zarówno mechanicznych (filtry, skimmery, rynny przelewowe, pompy) jak i systemy filtracji biologiczno-chemicznej.
Stawy kąpielowe mogą być budowane jako zupełnie nowe obiekty, lub powstają w ramach modernizacji istniejących kąpielisk.”
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_k%C4%85pielowy
Historia stawów kąpielowych rozpoczyna się w Austrii w latach 80. Zespół naukowców zainspirowany pięknem i radością pływania w górskich jeziorach, które są naturalnie czyste bez użycia chemii, zaczął prac nad odtworzeniem naturalnego procesu oczyszczania wody. Pomysł pływania w basenie, który jest oczyszczany siłami natury szybko zyskał na popularności w Austrii, Niemczech a następnie w całej Europie. Zalety stawów kąpielowych:
– stawy kąpielowe komponują się z ogrodem, stanowią jego część, a często główną atrakcję
– doskonała jakość wody bez środków chemicznych, jedynie preparaty bakteryjne,
– tworzenie siedlisk dla dzikiej przyrody i flory,
– zmniejszone koszty utrzymania w porównaniu z tradycyjnymi basenami.

  • Zasada działania stawów kąpielowych

    Naukowcy opracowujący technologię budowy stawów kąpielowych starali się naśladować naturę. Stawy kąpielowe najczęściej mają wyraźnie oddzieloną cześć rekreacyjna (kąpielową) od części filtrującej wodę (regeneracyjnej).
    Woda jest pobierana z dna i powierzchni stawu kąpielowego, przechodzi przez filtr mechaniczno – biologiczny i jest pompowana na płytkie obszary z dużą ilością specjalnie dobranych roślin i kruszywem (wyselekcjonowane minerały), które działają jak naturalne filtry, utrzymując czystość wody. Naturalny filtr, strefa regeneracyjna, ma za zadanie „odłowić” z wody zanieczyszczenia w postaci fosforanów, azotanów, które odpowiadają za rozwój niepożądanych glonów. Korzenie roślin pobierają z wody niepożądane substancję a w zamian wprowadzają tlen. Z powierzchni wody skimmer wyłapuje zanieczyszczenia tj. liście, pyłki i in. pływające. Osady denne są zasysane przez spust denny i trafią do filtra. Jeśli staw kąpielowy  jest dobrze zaprojektowany i umiejscowiony, powinien wymagać mniej konserwacji niż tradycyjny basen.

    Aby rośliny mogły się dobrze rozwijać, poziomy pH należy utrzymywać między 5,5 a 7, dlatego ważne jest badanie parametrów wody w trakcie sezonu.

    Powierzchnia stawu kąpielowego: im większa jest powierzchnia stawów kąpielowego, tym lepiej. Zalecana pow. to ok 100 mkw lustra wody, gdzie część kąpielowa to ok 50 mkw, a roślina (filtracyjna) to ok 50 mkw. W zależności od projektu strefa pływania stanowi ok 50-70% pow. lustra wody, reszta poświęcona jest filtracji.

    Głębokość: głębokość strefy kąpielowej to od 1,2- 2 m, strefa roślina (regeneracyjna) od 0 do 80 cm

    Ekspozycja na słońce: Słońce przyspiesza fotosyntezę i wzrost glonów, dlatego nie zaleca się nasłonecznienia stawu kąpielowego dłużej niż 8 godzin na dobę. Powierzchnie lustra wody można naturalnie zacieniać liśćmi pływających roślin wodnych np. lilia wodna .

    Wiatr: Istotne jest też rozpoznania kierunku przeważających wiatrów, ponieważ wiatr może pomagać w procesie oczyszczania poprzez kierowanie zanieczyszczeń pow w stronę skimmera.

    Konserwacja stawu kąpielowego w ciągu roku.
    Utrzymanie stawu kąpielowego jest to zupełnie coś innego niż  konserwacja chlorowanego basenu. Utrzymanie stawu bardziej przypomina ogrodnictwo niż dozowanie chemii do konwencjonalnego basenu. Każdy staw będzie wymagał trochę innych zabiegów pielęgnacyjnych z uwagi na unikatowy charakter.

    Wiosna. Na wiosnę musimy przyciąć obumarłe części roślin, uruchomić pompy i filtr, zaaplikować preparat naturalnych bakterii wspomagających filtrację (podobnie jak drożdże do wina).Rozsadzać i wysadzać rośliny z strefy regeneracyjnej.Lato.Regularnie oczyszczać skimmer.Sprawdzać stan roślin w strefie regeneracyjnej.Badać jakość wody.Aplikować bakteryjne środki pielęgnacyjne,  jeśli to konieczne.Konserwacja systemu filtracyjnego.

    Jesień.Przyciąć roślin, można dodatkowo przykryj powierzchnię stawu siatką, aby zapobiec gromadzeniu się liści.
    Konserwacja i czyszczenie filtra przed zimą.

Pytania i odpowiedzi dotyczące stawu kąpielowego:

1.      Czy staw kąpielowy przeciąga komary?

Nie,  stawy kąpielowe nie jest dobrym siedliskiem dla komarów, ponieważ ruch wody i naturalne drapieżniki, które zamieszkującą otoczenie stawu kąpielowego nie pozwalają na rozwój larw komarów

 2.      Czy można zmodernizować zwykły basen w staw kąpielowy?

Tak, ale pamiętaj, że obszar otaczający istniejący basen  musi być wystarczająco duży, aby pomieścić niezbędną strefę regeneracji – i że strefa ta powinna być równa wielkości istniejącego basenu.  Ponadto instalacje hydrauliczne trzeba zmodyfikować w celu obsługi ruchu wody ze strefy regeneracji do strefy pływania.

3.      Czy można samemu zbudować sobie staw kąpielowy?

Nie, ponieważ staw kąpielowy to  to dobrze zrównoważony ekosystem zbudowany z roślin, kruszyw, zgodnie z zasadami, który obejmują wiedzę z m.in. takich dziedzin jak limnologię, hydraulika, hydroponika, nowoczesne metody budowy basenów. Cały system musi zostać zaplanowany i wykonany przez doświadczonego architekta krajobrazu lub budowniczego basenu, który ma wiedzę w tej bardzo precyzyjnej sztuce.

4.      Dlaczego warto wybrać staw kąpielowy (naturalny basen) zamiast basenu chlorowanego?

Pływanie w chlorowanym basenie jest odświeżające i przyjemne w upalny dzień, ale blednie w porównaniu z doświadczeniem pływania w naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie w stawie kąpielowym nie pozostawia swędzących czerwonych oczu, suchej skóry lub potrzeby prysznica, co jest powszechne po kąpieli w chlorowanej wodzie

Pytania i odpowiedzi dotyczące stawu kąpielowego:

1.Czy staw kąpielowy przeciąga komary?
Nie, stawy kąpielowe nie jest dobrym siedliskiem dla komarów, ponieważ ruch wody i naturalne drapieżniki, które zamieszkującą otoczenie stawu kąpielowego nie pozwalają na rozwój larw komarów

2. Czy można zmodernizować zwykły basen w staw kąpielowy?
Tak, ale pamiętaj, że obszar otaczający istniejący basen musi być wystarczająco duży, aby pomieścić niezbędną strefę regeneracji – i że strefa ta powinna być równa wielkości istniejącego basenu. Ponadto instalacje hydrauliczne trzeba zmodyfikować w celu obsługi ruchu wody ze strefy regeneracji do strefy pływania.

3. Czy można samemu zbudować sobie staw kąpielowy?
Nie, ponieważ staw kąpielowy to to dobrze zrównoważony ekosystem zbudowany z roślin, kruszyw, zgodnie z zasadami, który obejmują wiedzę z m.in. takich dziedzin jak limnologię, hydraulika, hydroponika, nowoczesne metody budowy basenów. Cały system musi zostać zaplanowany i wykonany przez doświadczonego architekta krajobrazu lub budowniczego basenu, który ma wiedzę w tej bardzo precyzyjnej sztuce.

4. Dlaczego warto wybrać staw kąpielowy (naturalny basen) zamiast basenu chlorowanego?
Pływanie w chlorowanym basenie jest odświeżające i przyjemne w upalny dzień, ale blednie w porównaniu z doświadczeniem pływania w naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie w stawie kąpielowym nie pozostawia swędzących czerwonych oczu, suchej skóry lub potrzeby prysznica, co jest powszechne po kąpieli w chlorowanej wodzie.

Stwórz z nami swój ogród.