Czasami zdarza się, że kupujemy dom z ogrodem który nie koniecznie musiał przypaść nam do gustu i chcielibyśmy coś w nim zmienić lub zaprojektować go całkiem od nowa. Jeśli choć troszkę znamy się na roślinach to już możemy zrobić krok do przodu i ocenić zdrowotność roślin które znajdują się w ogrodzie ponieważ od nich zależy jak ogród będzie się prezentował po zmianach.
Musimy tez pamiętać o potrzebach roślinności i czy na pewno my damy radę je spełnić, bo na to musimy znaleźć czas. Najbardziej efektowną rzeczą w ogrodzie jest trawnik – zadbany trawnik.
Musimy zapoznać się z glebą, czy nie ma problemu z wysoką ilością wody lub nie jest przesuszona, co nie jest problemem ponieważ zawsze możemy pomyśleć o automatycznym nawadnianiu trawnika.
Super rozwiązaniem dla ogrodów przy domach sąsiadujących z innymi jest zrobienie żywego ogrodzenia. Niektórzy swoje ogrodzenie traktują żywopłot który przynajmniej trzy razy w sezonie powinien być podcinany aby wyglądał estetycznie i nie szpecił ogrodu, a inni wybierają sadzenie Tui.

Jeśli w naszym projekcie mamy uwzględniony taras lub altanę, to warto skontaktować się ze specjalistą który pomoże nam wybrać miejsce odpowiednie na takie małe ogrodowe budowle i doradzi co najlepiej będzie wyglądało w naszym nowym ogrodzie.

W przypadku gdy mamy mały ogród i bierzemy się za zmiany, projektowanie musimy pamiętać o najważniejszej rzeczy-detale. Właśnie przy małych ogrodach drobiazgi są bardzo ważne, pamiętajmy o jasnych kolorach które wizualnie powiększą nasz ogród, bo ciemne ciężkie kolory po prostu go zmniejszą, a na pewno nie na tym nam zależy przy nie wielkim obszarze, ale nie przesadzajmy też dużą ilością barw, wtedy będzie to wyglądało po prostu brzydko i nieestetycznie.
Jeśli bardzo chcemy mieć w ogrodzie altankę to nie za dużą, bo wtedy ona będzie skupiała naszą całą uwagę, a nie o chodzi. Nie przesadzajmy z ozdobami które powinny cieszyć nasze oko, a nie odwracać uwagę od pięknej zadbanej trawy czy pielęgnowanych przez nas kwiatów i roślinności.