Projektowanie ogrodów we Wrocławiu

Od projektu do realizacji jeden krok!

Bez względu na wielkość i ukształtowanie terenu, nawet najzwyklejszy skrawek ziemi można przekształcić w niesłychanie barwny ogród marzeń. Wystarczy tylko dobry projekt, wykonany przez architekta krajobrazu, a nasze otoczenie przybierze formę najwspanialszego ogrodu. Dobrze zaprojektowane otoczenie będzie zawsze łatwiejsze do utrzymania i doskonale dostosowane do naszych upodobań.
Pamiętajmy, że ogród jest wizytówką właścicieli, miejscem wypoczynku, relaksu a nawet pracy oprócz zachwycającego wyglądu który dają nam piękne dobrane ze sobą rośliny, oczko wodne który pozwala nam się wyciszyć podczas dźwięku strumyka wody, taras na którym postawimy wygodne meble, a na stole będzie stała szklanka z sokiem ze świeżo wyciśniętych pomarańczy, na którym poczujemy zapach świeżych ziół postawionych w malowniczych doniczkach. Musimy pamiętać o funkcjonalności ogrodu.
Duże znaczenie ma określenie wymagań właścicieli i potrzeb związanych ze sposobem korzystania z ogrodu. Kompozycja elementów, dobór roślin, design małej architektury te elementy są związane z funkcjonalnością którą mają pełnić w Państwa ogrodzie.

PRZYKŁADOWY PROJEKT OGRODU

W czasie projektowania warto wybrać sobie styl, jakim będziemy kierować się w urządzaniu terenu. Do najpopularniejszych należą:

Układ symetryczny – kształty prostokątne, regularne elementy strukturalne takie jak: pergole, proste ścieżki obramowane łukami, prowadzące do odległych punktów ogniskowych

Ogród wiejski– pełen rodzimych kwiatów, między którymi zarysowują się ledwo widoczne, kręte ścieżki. Mury okwiecone są powojnikami i różami. Charakteryzuje się brakiem uformowanych trawników.

Ogród architektoniczny – mały obszar z elementami budowlanymi o wyraźnych kształtach. Nawierzchnie z płyt, murowane z cegieł pojemniki na rośliny, drobna roślinność to główne cechy tego stylu.

Ogród japoński – charakteryzuje go mały krajobraz z zagrabionymi powierzchniami, wysypanymi tłuczniem i otoczakami. Drobna sadzawka z mostkiem i krzewami bonsai, bez trawników. Cechą charakterystyczną są wyroby kamionkowe, jako forma dekoracji architektonicznych.

Ogród leśno- naturalistyczny – teren obsadzony drzewami liściastymi, różanecznikami, paprociami i roślinnością leśną. Ścieżki naturalne obsypane kamieniami lub uformowane na utwardzonym gruncie. Najbardziej charakterystyczną tego stylu są naturalnie uformowane sadzawki z wysokimi trawami, dziko rosnące kwiaty. Wszystko ogrodzone jest żywopłotem z rodzimych gatunków krzewów.

Styl śródziemnomorski – na wpół regularny o ozdobnej nawierzchni. Cechą charakterystyczną jest duża fontanna z kamiennym basenie lub w ścianie. Roślinność głównie posadzona w dużych kamiennych donicach ułożonych na tle ścian. Styl ten nazywany jest potocznie dziedzińcem.

Bez względu na to, jaki wybierzemy styl główną zasadą projektowania jest skomponowanie krajobrazu uwzględniając naturalne krzywizny terenu, zaprojektowanie punktów strategicznych, przyciągających wzrok oglądającego i wykorzystanie istniejących już struktur otoczenia takich jak, ścieżki, trawniki oraz istniejących już kolorów. Oferujemy Państwu pomoc w idealnym doborze struktur i kolorów.

Jedną z głównych zasad w projektowaniu i tworzeniu ogrodów jest zachowanie mistycznej tajemnicy, jaką każdy zwiedzający pragnie odkrywać. Architekci często projektują tereny tak, by nie bardzo było widać, gdzie się one kończą i co czeka zwiedzającego za zakrętem. Taką tajemniczość i nieznane obszary do odkrywania uzyskuje się za pomocą prostego efektu przysłaniania widoku łukami pergolami, wysokimi krzewami posadzonymi regularnie na obrzeżach.

W projektach ogrodów przewiduje się zwykle zróżnicowanie poziomów, tarasy, schody, duże nasypy i małe ogrody skalne. Nawet, jeżeli ogród do tej pory jest płaski to odpowiednio przeprojektowując go uzyskujemy efekt wielopoziomowości za pomocą roślin, wysokich krzewów, pnączy i drzew.

Zanim podejmiemy kluczowe decyzje zatwierdzające projekt jeszcze raz powinniśmy przemyśleć, jakie nasz ogród ma przeznaczenie? Ile mamy czasu na jego pielęgnację? Czy będzie on służył do zabaw najmłodszych? Czy chcemy zastosować w nim basen, altanę, grill, trawnik, ogród skalny?

Projekt musi zawierać również rysunek uwzględniający techniczne systemy nawadniające i oświetlenie. Technika w ogrodzie,jaką oferujemy pozwoli nam cieszyć się widokiem bujnej roślinności bez zbędnego wysiłku, uciążliwego podlewania i urozmaici nam ferią świateł wieczory spędzane pod gołym niebem.

Kiedy wszystko zostanie już naniesione na papier nasi specjaliści zabiorą się do realizacji założonych celów. W pierwszych dniach otoczenie zamieni się w prawdziwy plac budowy, trochę przypominający okopy wojenne szczególnie, jeżeli zaplanowaliśmy urządzenie w ogrodzie elementów wodnych takich jak oczka wodne sadzawki z kaskadami. Nie zrażajmy się krótkotrwałym widokiem pobojowiska w naszym otoczeniu ipamiętajmy, że szybko zacznie ono przybierać formy naszego wymarzonego projektu. Oczywiście najlepsze efekty naszej pracy nie będą widoczne od razu. Musimy odczekać na to, aż wszystkie rośliny rozrosną się i zakwitną wszystkimi barwami tęczy. Już następnego lata okaże się, że warto było poświęcić trochę uwagi otaczającym nasz dom terenom i przekształcić je w piękny, niecodzienny ogród, którego pozazdroszczą nam sąsiedzi.

Warto zainwestować w doskonały projekt ogrodu, jaki możemy wykonać dla Państwa. Pozwólcie Państwo, że nasi specjaliści pomogą w realizacji Waszych marzeń! Dzięki naszej ofercie w ciągu kilku tygodni będziecie mogli Państwo odpoczywać we własnym najpiękniejszym zakątku pod słońcem!

Automatyczne nawodnienia

Czas na automatyzacje i wygodę podlewania!null

Czasy biegania z konewką wczesnym rankiem i późnym wieczorem minęły bezpowrotnie, a podlewanie z węża ogrodowego możemy zamienić w bardzo prosty system nawadniający tak, by umożliwić Państwu hodowlę najbardziej wymagających roślin bez jakiegokolwiek wysiłku. Oferowane przez naszą firmę automatyczne systemy nawadniania pozwalają Państwu na weekendowe wyjazdy, a nawet dłuższe urlopy. Mając systemy nawadniające uwalniamy się od codziennych obowiązków nie rezygnując z najbardziej wymagającej roślinności.

GALERIA ILUSTRUJĄCA MONTAŻ NAWADNIANIA NA ZAŁOŻONYM OGRODZIE

[Best_Wordpress_Gallery id=”42″ gal_title=”43.Montaż nawadniania na założonym ogrodzie”]

Jak to działa?

Z ujęcia wody wyprowadza się rurę do miejsca, w którym wygodnie będzie mieć skrzynkę z rozdzielaczem do poszczególnych sekcji nawadniających, rozprowadzonych po całym ogrodzie. Sekcje w postaci linii doprowadzają wodę do różnego rodzaju końcówek nawadniających.
Ważne jest by ciśnienie wody było odpowiednio dobrane do właściwego działania końcówek nawadniających. Sekcje nie powinny być nadmiernie obciążane, a więc nie mogą być zbyt długie.
Całym systemem operuje elektroniczny sterownik, który za pomocą impulsów elektrycznych wysyłanych do elektrozaworów na rozdzielaczu powoduje ich otwieranie oraz zamykanie. Dzięki sterownikowi możliwe jest zaprogramowanie pory włączania się i wyłączania instalacji. Dodatkowym atutem jest możliwość ustawienia długości pracy poszczególnych sekcji. Daje to indywidualizację każdej sekcji i pozwala na dostosowanie pracy nawadniacza do potrzeb indywidualnych każdej grupy roślin.Dodatkowo poszczególne sekcje można uruchamiać ręcznie. Bardzo ważnym jest też przyłączenie czujnika deszczu lub czujnika wilgotności gleby do sterownika zarządzającego Państwa systemem. Kiedy nie potrzebne jest dodatkowe podlewanie sterownik wyłącza system, co daje nam możliwość oszczędzania wody. W czasie Państwa nieobecności to właśnie te czujniki będą nadzorowały pracę systemu.

Zaczynamy od idealnego projektu.

Opracowanie właściwego projektu takiej instalacji jest kluczem do sukcesu i dlatego najlepiej polecić to wykwalifikowanym specjalistom, jakimi dysponuje nasza firma. W projekcie zaznaczone zostaną: obrys domu, wszelkiego rodzaju ścieżki, podesty, podjazdy, trawniki, rabatki oraz główne ujęcia wodne. Na podstawie takich szczegółowych danych oraz znajomości parametrów pompy lub ciśnienia wody w wodociągu, a także wydajności zraszaczy ustala się rozmieszczenie systemu. Wylicza się liczbę potrzebnych zraszaczy i niezależnych linii nawadniających, czyli sekcji, a także średnicę i długość rur potrzebnych do prawidłowego stworzenia całego systemu. Opracowanie takich technicznych wyliczeń jest bardzo trudne i powinno być przygotowane przez specjalistę. To daje gwarancję bezawaryjnego działania systemu. Nasza firma oferuje Państwu indywidualnie opracowywane projekty uwzględniające także poprawki po wykonaniu prac, dzięki, którym wszelkie późniejsze działania w Państwa ogrodzie nie uszkodzą podziemnych linii.

Oferujemy Państwu nie tylko projekt, ale również jego realizację, materiały, z których zostanie wykonany system oraz sprzęt sterujący. Dodatkowo fachowo zaprogramujemy i uruchomimy cały system, co zapewni jego właściwe funkcjonowanie.

Z czego zbudowane sa automatyczne systemy nawadniające?

Sterownik – to urządzenie elektroniczne, w którym programuje się godziny włączania i wyłączania poszczególnych sekcji systemu. Sterownik można umieścić na ścianie domu, zarówno na zewnątrz i wewnątrz budynku. Zasilany jest bezpośrednio z sieci jak i z akumulatorów. Niezależnie od zaprogramowanych godzin podlewania można wybrane sekcje lub cały system włączyć ręcznie poza ustaloną porą. Skorzystanie z tej funkcji sterownika nie wymaga potem ponownego programowania.

Studzienka rozdzielcza – jest to zamaskowana skrzynka, umieszczona zazwyczaj na rabatce w centralnym miejscu ogrodu. Do skrzynki tej doprowadza się wodę z wodociągu, a wewnątrz montuje rozdzielacz z przyłączami do poszczególnych sekcji. Sekcje połączone są z rozdzielaczem za pomocą elektrozaworów, które mają za zadanie otwierać lub zamykać się pod wpływem impulsu elektrycznego wysyłanego przez zaprogramowany odpowiednio sterownik.

Linie nawadniające – to części systemu połączone z rurami z tworzywa sztucznego. Aby linie te nie porastały glonami i nie osadzał się w nich kamień stosuje się do tego celu elastyczne rury polietylenowe w ciemnym kolorze o grubości ścianek 2-3 mm. Natomiast średnicę rurek stosowanych do poszczególnych sekcji dobiera się stosownie do długości linii i liczby zamontowanych na niej nasadek zraszających.

Końcówki do nawadniania – różnego rodzaju nasadki posiadające odpowiedni kształt i średnicę otworów dostosowanych do pożądanego wyrzutu wody.Są to różnego rodzaju zraszacze wynurzalne, niewynurzane, mikrozraszacze, lub system kroplujący.[divider/] Powyższe elementy układamy zgodnie z projektem na powierzchni ogrodu. Odcinki skręca się złączkami tworząc jeden duży układ nawadniający. Po próbnym podlewaniu w czasie, którego możemy jeszcze przeprowadzić jakieś konieczne poprawki wykopujemy rowki na instalację. Rowki mają głębokość około 40 cm i szerokość 30 cm. Do zakopania rur nie stosuje się żadnych żwirowych lub piaskowych podsypek.
Zakładając system automatycznego nawadniania na istniejącym już trawniku,wzdłuż przebiegu przewodów, ostrożnie wycinamy i zdejmujemy istniejącą darń, a po zakończonej pracy do rowka nalewa się wody i zanim ona wsiąknie, wkłada darń z powrotem przydeptując lekko. Na koniec można naruszone pasy wyrównać przez wałowanie. Trawnik z pewnością bardzo szybko się zregeneruje.
Przed założeniem końcówek koniecznie trzeba przepłukać wszystkie ciągi, aby nie zanieczyścić piaskiem końcówek instalacji, które są bardzo delikatne.

Polecamy powierzenie takiego montażu naszym wykwalifikowanym i doświadczonym fachowcom, którzy szybko i bez zbędnego bałaganu wykonają i zrealizują dla Państwa projekt. Trawarica – Projekty ogrodów Wrocław

Architektura ogrodowa

Nie tylko rośliny!

Kolorowe kwiaty, barwne charakterystyczne liście, rośliny o przedziwnych kształtach i najpiękniejszych kolorach, same w ogrodzie stanowią tylko tło. Styl ogrodu i jego charakter nadają detale architektoniczne. Architekturę ogrodową stanowi cały szereg elementów wykonanych z kamienia, drewna lub innych naturalnych materiałów. Elementy architektury mogą stanowić szkielet ogrodu, główne punkty lub być drobnymi fragmentami jego dekoracji. Nasza firma oferuje Państwu wszelkiego rodzaju elementy architektury ogrodów, które nadają wyrazu otoczeniu.

 

Altany – od prostych po niebywale okazałe budowle, nullktórych przeznaczeniem jest osłona przed deszczem lub słońcem. Najpiękniejsze altany to te wykonane z surowego drewna pokryte różnego rodzaju impregnatami barwiącymi obsadzone kwitnącą roślinnością.  Cieszą oczy w czasie rodzinnych spotkań przy kawie. Ich wielkość powinna być dopasowana do rozmiarów ogrodu. Na małych powierzchniach dobrze wyglądają altany ze stolikiem dla dwóch osób zaś wielkie ogrody mogą pomieścić altanę dla wielu gości.

Pergole i łuki – to specjalnie przygotowane konstrukcje dla roślin pnących. Każdy ogród mnullały lub duży, na miejskim osiedlu domków jednorodzinnych czy przy wiejskiej chacie, rustykalny czy nowoczesny można wzbogacić różnego rodzaju pergolami lub łukami. Obiekt taki można usytuować po środku ogrodu lub ustawić, jako bramę nad ścieżką. Można włączyć go do konstrukcji patio lub postawić przy murze, jako element dekoracyjny, albo przysłaniający mniej atrakcyjny widok. Każda taka konstrukcja wprowadzona do ogrodu powinna harmonizować z istniejącym stylem i domem. Rustykalne łuki i przytulne altany pasują do wiejskiego domu. Nowoczesne ogrody ładniej prezentują się z pergolami. Konstrukcje te można wykonać ze stali, drewna i słupków z murowanej cegły. W pierwszym roku najlepiej wokół pergoli i łuków posadzić rośliny wieloletnie na przemian z jednorocznymi, które szybciej rosną i oplotą konstrukcję. Wiele osób sadzi też kompozycje kilku odmian winorośli, które pod koniec lata zdobią przepiękne zielone i czerwone a także różowe winogrona.  Nasi specjaliści dobiorą dla Państwa najlepsze rozwiązania i kompozycje roślin pnących do obsadzenia tych konstrukcji i pomogą w realizacji nawet najbardziej oryginalnych pomysłów.

Fontanny i rzeźby – to niezwykle atrakcyjne elementy dekoracyjne dla każdego ogrodu w każdym stylu. Najbardziej charakterystyczne są dla stylu japońskiego, śródziemnomorskiego i układu regularnego. W dużych ogrodach z przestronnym dziedzińcem pięknie prezentują się kamienne fontanny w basenach z klasycznymi marmurowymi rzeźbami. Do małych ogrodów stosuje się drobne fontanny w kształcie kuli lub ścianki, z których woda wypływa z mniejszym natężeniem przypominając raczej bijące źródło.

Mosty i pomosty – to elementy najczęściej drewniane ułożone w pobliżu oczek wodnych, sadzawek i stawów kąpielowych. Nic tak nie cieszy oka jak oglądanie pływających lilii z drewnianego mostu.

Kamienne alpinaria i donice – miniaturowe ogródki skalne w kamiennych wanienkach lub dużych donicach są bardzo efektowną dekoracją maleńkich ogródków. Proponujemy Państwu zarówno tradycyjne kamienne pojemniki jak i nowoczesne betonowe duże donice i gazony, z których można wyczarować najpiękniejsze formy architektoniczne. Postawione w narożnikach trawników lub w otoczeniu patio tworzą niezwykle urocze kompozycje. Z naszą pomocą osiągną Państwo najokazalsze zestawienia roślinne.  Nasi fachowcy dobiorą właściwe sadzonki roślin skalnych i odpowiednie dla nich podłoże, które jest podstawą ich hodowli.

Warto zdecydować się na kilka takich aranżacji w ogrodzie. Trzeba uważać jednak by nie przesadzić zbytnio z ilością elementów architektonicznych, dlatego oferujemy Państwu swoje bogate doświadczenie w tworzeniu krajobrazu.

Woda w ogrodzie – oczka i kaskady

Najpiękniejsze wodne kompozycje najmodniejszym elementem ogrodów.

null

Woda wzbogaca ogród w wiele efektownych elementów takich jak: odbicie nieba, ruch, roślinność wodna i przybrzeżna, oraz korzystające z niej dzikie zwierzęta. Jeśli tylko dysponujecie Państwo słonecznym niezacienionym kawałkiem ziemi nasi pracownicy przekształcą go w najładniejszą sadzawkę w okolicy. Dodatkowo, jeśli macie Państwo skarpę lub wzniesienie, na którym stoi dom, polecamy stworzenie oczka wodnego połączonego z pięknymi kaskadami, ogrodem skalnym, a dla wzmocnienia efektu zastosowane zostanie specjalne oświetlenie. Nasi specjaliści zaprojektują i zrealizują Państwa marzenia dotyczące wodnego elementu w Państwa ogrodzie.

Jak dobrać sadzawkę do stylu?

Gdy już zaplanowaliście Państwo cały ogród, łącznie z najdrobniejszymi detalami proponujemy dobór właściwego oczka wodnego pasującego do stylu, na jaki zdecydowaliście się w swoim projekcie. W ogrodzie regularnym cały układ jest bardzo geometryczny oparty na prostych liniach i kształtach, dlatego proponujemy oczko wodne kwadratowe lub prostokątne najlepiej w gotowej plastikowej formie. Linia brzegowa takiego oczka jest prosta i twarda, wykonana najczęściej z betonowych płyt i cegieł nadających regularny zarys.  Pod starym murem lub żywopłotem najlepiej wyglądałaby sadzawka półkolista, która przeważającemu twardemu otoczeniu nada luksusu. W ogrodach naturalnych nie ma linii prostych, a obrysy są w naturalnych krzywiznach, nie ma kanciastych narożników.  Do takiego stylu proponujemy podobną nieregularną linię brzegową oczka wodnego, jaką uzyskamy wykonując je ze specjalnych folii. Linia brzegowa jest łagodna, przypominająca linię naturalnego stawu wykończona bardzo drobnym żwirem lub bardzo wyrafinowanymi białymi otoczakami. Przy sporej różnicy poziomów terenu możemy pozwolić sobie na pięknie zorganizowaną kaskadę w postaci strumienia płynącego po skałach i wpadającego wprost do oczka wodnego usytuowanego poniżej wzniesienia. Ogrody o licznych murach podobne do śródziemnomorskiego stylu z powodzeniem harmonizować będą z oczkami wodnymi umieszczonymi w rogach murów. Można ulepszyć efekt wypuszczając kaskadę z okalającej oczko ściany. Bardzo efektownym rozwiązaniem jest pomysł umieszczenia wypływającej kaskady z wielkich glinianych dzbanów lub stągwi kamiennych.  Wszelkie pomysły naszych klientów są mile widziane i z przyjemnością zrealizujemy je dla Państwa.

Istotny jest dobór roślin!

W większości oczek wodnych mamy możliwość posadzenia grzybieni białych, oraz roślinności rosnącej na wodach płytkich. I tu znowu dobieramy roślinność do stylu ogrodu i formy oczka wodnego.  Do ogrodów regularnych, gdzie sama sadzawka jest bardzo dekoracyjnym obiektem stosuje się pojedynczą roślinę, uzyskując tym samym prostolinijny, estetyczny krajobraz. Polecamy typowe do tego stylu gatunki roślin: tatarak zwyczajny, trawy, kosaćce, strzałkę wodną i wymienione wyżej grzybienie białe.   Do ogrodów naturalnych nadają się wszystkie gatunki roślin wodnych i przybrzeżnych. Takie oczko wodne o naturalnych rysach powinno wręcz być okwiecone wielobarwnymi kompozycjami.  Niezwykle komponują się oczka wodne z kaskadami obsadzone skalnikami i drobnymi wrzosami. Kora wysypana pomiędzy sporych rozmiarów kamienie dodatkowo uatrakcyjni całość pomysłu.

Jak buduje się oczka wodne z kaskadami?

Jeśli mamy już wykopany dół zgodnie z projektem pokrywamy go agrowłókniną i folią. Na skarpie również w wykopanym rowie układamy agrowłókninę i folię po czym przygotowane odłamki kamieni układamy na przygotowanym miejscu. Im bardziej stromo tym lepiej. W najgłębszym punkcie umieszczamy specjalną pompę wyrzucającą wodę za pomocą rury na górę kaskady. Przygotowanie obrzeży oczka zależy od pomysłu naszych klientów. Może być przygotowane z białych i kolorowych otoczaków lub bardziej wymyślnych materiałów. Oferujemy dostępne naturalne kamienie granitowe, skały wapienne itp. do utworzenia stylowej linii brzegowej. Specjalnie na Państwa życzenie dobierzemy barwy roślin do kolorystyki kamiennego podłoża. Możemy polecić Państwu najpiękniejsze rośliny pod względem atrakcyjności liści i kwiatów. W naszej ofercie spełniamy marzenia naszych klientów! Nasi ogrodnicy przygotują dla Państwa wizualizację projektu lub przedstawią gotowe już realizacje, by pomóc Państwu w wyborze oczka wodnego! Dostępność na rynku tak wielkiej liczby różnego rodzaju dekoracji stosowanych w otoczeniu oczka wodnego z pewnością zainspiruje naszych klientów do stworzenia własnych indywidualnych pomysłów, które my chętnie podejmiemy się ziścić.

Dodatkowo oferujemy naszym klientom całoroczną opiekę nad wszelkiego rodzaju oczkami wodnymi, ich konserwację i utrzymywanie czystości. Gwarantujemy piękny wygląd sadzawek w ciągu całego roku!

Stawy kąpielowe

Własny staw przed domem to jest to!

Do tej pory o wiele popularniejsze były baseny, w których czystość utrzymywana była za pomocą środków chemicznych i które swoim wyglądem odstawały od naturalnego krajobrazu naszego otoczenia. My pragniemy zaprezentować Państwu zupełnie inny sposób na własny staw kąpielowy. Powierzchnia takich stawów to więcej niż 70 metrów kwadratowych, o głębokości około 2 metrów.Brzegi zamaskowane są roślinnym filtrem, który służy do utrzymania biocenozy. Umożliwia to bezpieczne skakanie do wody i zapewnia naturalny wygląd. Stawy kąpielowe charakteryzują się łagodnym wejściem do wody i piaszczystą lub drobno żwirową plażą.Jeśli zostanie on zaprojektowany i wykonany przez doświadczonych fachowców będzie służył właścicielom i cieszył ich kryształowo przejrzystą wodą bez używania środków chemicznych. Polecamy projekty połączone ze strumykiem lub kaskadami i stylową architekturą ogrodową. Jesteśmy w stanie stworzyć dla naszych klientów bajkowy widok w ogrodzie, jakiego pozazdroszczą Państwu wszyscy znajomi, a nawet nieznajomi!

Dlaczego warto zdecydować się na staw kąpielowy?

Po pierwsze staw kąpielowy to krystalicznie czysta woda, która dzięki samooczyszczaniu osiąganemu poprzez właściwe dobranie roślin i minerałów hamuje rozwój glonów, bakterii i związków biogennych.
Nasi specjaliści oferują Państwu cenę o wiele niższą porównując koszty projektu i budowy standardowego basenu z kompleksowym wykonaniem stawu. Także eksploatacja stawu kąpielowego kosztuje tylko30% tego, co musimy przeznaczyć na pielęgnację i utrzymanie klasycznego basenu.
Stawy o wiele lepiej harmonizują z krajobrazem i otoczeniem, dając możliwość stworzenia obiektu, jako atrakcyjnego elementu w istniejącej już naturze i jako dopełnienia architektury domu.
Dzieląc staw kąpielowy na strefy do pływania i płycizny tworzymy bezpieczny obszar dla wszystkich członków rodziny bez względu na wiek. Dodatkowo letni staw kąpielowy zimą może przemienić się w duże prywatne lodowisko. Tym samym uzyskujemy dwa obiekty zależnie od pory roku.

Jak zbudowany jest staw kąpielowy?

Staw kąpielowy to zbiornik wodny odizolowany od środowiska hydrogeologicznego. Buduje się go przede wszystkim w celach rekreacyjnych. Przy budowie takiego stawu należy mieć na uwadze bardzo specyficzne wymagania, które dotyczą jakości wody. Staw składa się z dwóch części: rekreacyjnej i regeneracyjnej najczęściej połączonych dekoracyjnym mostkiem.  Filtr biologiczny stanowi cześć regeneracyjną stawu i składa się z roślin wodnych i minerałów oraz urządzeń wspomagających procesy samooczyszczania się wody.

Budowa stawu nie jest skomplikowana, ale wymaga sporej wiedzy dotyczącej jakości gleby i znajomości terenu. Samo wykopanie pożądanego otworu to sprawa dla specjalistów dysponujących właściwym sprzętem. Dno pokrywamy zawsze dobrze dobraną warstwą żwiru, kamieni i piasku. Szczelność stawu osiągamy za pomocą stosowania specjalnych folii hydroizolacyjnych, a w niektórych przypadkach przydaje się glina i specjalne maty.

Wyróżniamy dwa rodzaje stawów kąpielowych:

Staw ekstensywny – akwen wodny, który ogranicza użycie współczesnej techniki do minimum.Wymaga on jednak bardzo dużej powierzchni, jaką przeznaczymy do wybudowania go, bo jest to około 200 metrów kwadratowych. Strefa przeznaczona do kąpieli to zaledwie 30% zbiornika, pozostała część jest zagospodarowana roślinnością stymulującą czystość wody. Z powodzeniem rozwinie się tu nie tylko flora, ale też fauna. Osoby zażywające tu kąpieli powinny akceptować obecność żab, a wiosną glonów. Jest on po prostu bardzo naturalistyczną formą kształtowania krajobrazu i polecamy go klientom marzącym o domu nad własnym jeziorem.

Staw intensywny – wykorzystuje zaawansowaną technikę, która wspomaga występujące w nim filtry roślinne. Instaluje się do niego pompy powodujące ruch wody, odpływy denne odprowadzające zanieczyszczenia do osadników i filtrów. W przypadku tych zbiorników, nie ma potrzeby przeznaczania dużej powierzchni na strefę bagienną. Tutaj przestrzeń do kąpieli stanowi aż 60% i nie wymaga on wielkiej powierzchni gruntowej.

Jeśli staw kąpielowy połączymy z jednej strony z podestem, na którym rozłożymy meble ogrodowe, lub urządzimy altankę do złudzenia przypominające filmowe budowle na wodzie stworzymy dla siebie nowy, piękniejszy krajobraz. Nasi specjaliści chętnie doradzą Państwu i zaprojektują tak idealnie dobraną kompozycję stylu i naturalnego luksusu!

Pielęgnacja zieleni

Dbać o ogród to otaczać go miłością.

Ludziom, którzy dbają o rośliny, ogród odwdzięcza się podwójnie dając radość z oglądania jego przepychu barw i wspaniałej kwiatowej woni. Rośliny pozornie wyglądające na wymagające SA tak naprawdę łatwe w pielęgnacji i jak każdy żywy organizm wymagają tylko minimum codziennej troski. Jednak to minimum opieki składa się często na kilka godzin tygodniowo. Im większy ogród tym więcej czasu musimy mu poświęcić.  Dla ludzi, którzy chcą cieszyć się pięknem barwnych kwiatów i kompozycji roślinnych w swoim ogrodzie, a niedysponujących wystarczającą ilością czasu oferujemy pełną ofertę pielęgnacji zieleni. Nasi specjaliści otoczą Państwa ogród najlepszą opieką!

O trawnikach wiemy wszystko!

Trawnik to żywy dywan pod gołym niebem, na każdym metrze kwadratowym rosną setki roślin, które wymagają pielęgnacji. Przede wszystkim regularne koszenie jest podstawą utrzymania trawników w dobrej kondycji. W zależności od rodzaju trawnika i pory roku koszenie powinno odbywać się: późną wiosną raz w tygodniu, a w okresach mniej korzystnych dla wzrostu raz na trzy tygodnie. Krawędzie trawników wymagają przystrzygania specjalnymi nożycami. Aby trawniki były naprawdę zdrowe należy je nawozić, przynajmniej raz w roku na początku okresu wegetacyjnego. Nasza firma oferuje Państwu poza podstawowymi usługami, dodatkowe czynności upiększające i pielęgnacyjne takie jak wertykulacja, rekultywacja, nawadnianie, usuwanie mchów i chwastów. Ponieważ nasi fachowcy o trawnikach wiedzą wszystko, potrafią nawet najbardziej zaniedbanym przywrócić zdrowy wygląd. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i służymy wszelkimi radami!

Krzewy jak rzeźby!

Krzewy tworzą linie zarysowujące układ ogrodu i same w sobie stanowią elementy dekoracyjne. Dlatego też nasza firma potrafi dobrać dla Państwa ogrodu najlepsze gatunki roślin. Dzięki krzewom przez cały rok otaczający Państwa krajobraz będzie zmieniał się wraz z porami roku. Wczesną wiosną zielone liście, latem piękne kwiaty a na jesień kolorowe owoce będą ożywiać każdy ogród. Wiele gatunków krzewów nawet zimą pozostaje w kolorowej liściastej szacie lub zdobi ogród pięknymi barwnymi gałęziami układającymi się w bardzo oryginalne kompozycje. Żywopłoty to krzewy posadzone kępami, które są tak samo wymagające, jak te posadzone pojedynczo. Wszystkie należy przycinać, nawozić i podlewać. Doświadczenie, jakim dysponujemy może przemienić państwa krzewy w prawdziwe dzieła sztuki ogrodniczej! Nasi fachowcy skomponują w Państwa ogrodzie wielogatunkowe układy, które zachwycą swoim pięknem każdego!

Prace ogrodowe cały rok!

Regularna konserwacja ogrodu może przynieść wiele korzyści. Uważamy, że koniecznością jest stała opieka nad ogrodem, dzięki czemu Państwa ogród rozkwitnie i stanie się ozdobą całego otoczenia. Nie ma nic piękniejszego niż obserwować jak w trakcie całego roku nasz ogród wzrasta i rozwija się tworząc odpowiednią atmosferę. Dlatego tak ważne są prace o każdej porze roku. Polecamy Państwu pozostałe usługi w ciągu całego roku:

Wiosną – sadzimy rośliny jednoroczne, porządkujemy i uzupełniamy ogród po zimie i przygotowujemy go do okresu wegetacji. Projektujemy i zakładamy nowe ogrody. Polecamy też stylizację pergoli, przygotowanie kompozycji kwiatowych w donicach i skrzynkach oraz przygotowanie naturalnego kompostownika. Zakładamy także systemy odwodnień i zraszaczy.

Latem – oferujemy poza podstawowymi usługami, wszelkiego rodzaju czynności związane z utrzymaniem ogrodu, takie jak: przycinanie żywopłotu i krzewów, usuwanie przekwitłych kwiatów i chwastów, nawożenie i podlewanie. Pielęgnowanie oczek wodnych, oczyszczanie stawów.

Jesienią – to najbardziej pracowity okres dla ogrodników. Polecamy Państwu usługi w zakresie usuwania roślin jednorocznych, przygotowania gleby do następnego okresu wegetacyjnego poprzez nawożenie jej i spulchnianie. Jesień to czas pielęgnacji pnączy i przygotowanie bylin i krzewów do nadchodzących mrozów.

Zimą – doglądamy i konserwujemy oczka wodne. Polecamy także atrakcyjne kompozycje zielonych roślin zimowych w skrzynkach i donicach na zewnątrz domu jak i przepiękne kompozycje doniczkowe z kwiatów zakwitających w okresie zimowym, także bożonarodzeniowym, na parapety okienne wewnątrz domu.

Ponieważ każdy miłośnik roślin wie, że ogród to miejsce, gdzie Państwo możecie zrelaksować się i odprężyć ważna jest odpowiednia opieka, aby móc w pełni cieszyć się swoim ogrodem nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji przez cały rok! Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i gwarantujemy, że nasi specjaliści stworzą dla Państwa najpiękniejsze zakątki i zawsze dbać będą o ich stały rozwój!

Nawierzchnie utwardzone – to podstawowy element architekturnully każdego ogrodu i stanowi jego szkielet. Pięknie położone ścieżki i powierzchnie utwardzone stanowią swoisty szlak komunikacyjny łączący różne części ogrodu. Kluczem do sukcesu jest takie rozplanowanie ścieżek i patio, aby została zachowana równowaga pomiędzy walorami estetycznymi, a potrzebami praktycznymi. Nasza firma, może stworzyć dla Państwa układ idealny dla każdego wybranego stylu. Proste drogi powinny prowadzić do altany lub wejścia frontowego, zaś wijące się wąskie ścieżki stwarzają atmosferę intymności i prowadzą pomiędzy krzewami i rabatami kwiatowymi. Każdy styl charakteryzuje się innymi formami ścieżek. Styl wiejski to naturalne kręte ścieżki, które są odbiciem naturalnego krajobrazu, zaś w ogrodach regularnych stanowią swoisty geometryczny wzór. Patia powinny być obszerne i zachować tyle miejsca by zasiadający do stołu goście bez problemów mogli odsunąć sobie krzesła.  Wybierając miejsce na patio lub bardzo popularne obecnie tarasy zwracamy uwagę na nasłonecznienie miejsca, intymność i osłonięcie od wiatru. Materiały, z jakich tworzymy nawierzchnię utwardzoną dobieramy do gustu i zasobności portfela naszych klientów. Możemy zaproponować Państwu tańsze rozwiązania jak i te bardziej wyszukane droższe kamienie. Najefektowniejsze są nawierzchnie z naturalnego kamienia. Barwy i urozmaicona struktura wzbogacana stale przez procesy wietrzenia stanowią naturalną i integralną cześć przyrody w połączeniu z roślinami. Jest to jednak dość kosztowna inwestycja, którą z powodzeniem można zastąpić tańszą imitacją kamienia. Ta prezentuje się równie pięknie na tle kolorowego ogrodu. Obecnie bardzo modne są nawierzchnie wyłożone z cegieł klinkierowych i kostki brukowej, które można łączyć w kolorowe mozaiki. Oferujemy pomoc w doborze kompozycji oraz realizację pomysłów nawet najbardziej wymagających klientów.