Rododendrony  z tego względu, że nie zrzucają liści na zimę transpirują i pobierają wodę z gleby przez cały rok. Dlatego tak ważne jest intensywne nawodnienie roślin późną jesienią oraz zabezpieczenie ich przed wysuszającym działaniem słońca i zimowych wiatrów, które powodują powstawanie brunatnych plam na liściach. Często też dochodzi do tzw. suszy fizjologicznej  gdy w czasie słonecznych dni, korzenie nie mogą pobrać wody z zamarzniętej gleby. Warto zabezpieczyć przed przemarznięciem i nadmiernym parowaniem zarówno bryłę korzeniową, jak i nadziemną część rośliny.

Jak chronić rododendrony?

Większość odmian jest raczej odporna na niskie temperatury,głównym problemem jest niedostatek wilgoci zimą i nadmierne parowanie. Z tego względu liście tych krzewów często w czasie zimy zwijają się by maksymalnie zmniejszyć powierzchnię parowania. Aby ochronić wierzchnią warstwę gleby i korzenie krzewów przed nadmiernym parowaniem i niskimi temperaturami stosuje się kilkucentymetrową warstwę kory drzew iglastych. Dobrym rozwiązaniem na zabezpieczenie nadziemnej części roślin jest osłanianie ich podwójną warstwą siatki cieniującej lub białej agrowłókniny. Możemy po prostu owinąć  krzewy  lub stworzyć konstrukcję z patyków wokół krzewu i rozpiąć na nich  włókninę. W czasie mrozów otulina pokrywa się szronem zapobiegając przenikaniu mroźnemu wiatru, a w czasie odwilży odmarza dając roślinom potrzebny przewiew.

Jakie terminy?

Cieniowanie i zabezpieczanie rododendronów należy zacząć możliwie jak najpóźniej, dopiero przed wystąpieniem prognozowanych mrozów. Zabezpieczenia usuwamy zaraz po ustąpieniu niskich temperatur.