Czasami zakres możliwości aranżacji ogrodu nie jest ograniczone przez przestrzeń, ale przez czas jaki możemy przeznaczyć na pracę. Jeśli kochasz bycie otoczonym przez bujna roślinność, ale nie możesz wyobrazić  sobie własnej osoby spędzającej niezliczone godziny z sekatorem w rękach, idealnym rozwiązaniem jest stworzenie rajskiego ogrodu na patio lub tarasie. Można jeszcze dodawać leżaki i inne meble ogrodowe, ale ciekawym dodatkiem sa elementy martwej natury. Nie widziałam jeszcze kamienia który nie wyglądałby ciekawie w połączeniu z roślinnością. Nawet beton wygląda elegancko. Budowa patio lub tarasu jest poważnym przedsięwzięciem i najlepiej jest poprosić o pomoc osobę kompetentną .

Po wybudowaniu tarasu następuje najprzyjemniejsza część aranżacji, kreowanie przestrzeni.


Rośliny na tarasie.

Głównym celem patio lub tarasu ma być stworzenie  miejsca do wypoczynku i rozrywki. Otoczenie się z pięknem roślin, znacznie ułatwi to zadanie. Patio będzie kolejną częścią domu tylko że bez ścian. Zamiast widoku z okna, będzie tworzyło będzie tworzyło przedłużenie wnętrza domu, które otwiera się na naturę.

Ramy

Tworzenie przejścia pomiędzy tarasem a trawnikiem zależy od tego jak będziemy chcieli aby część wewnętrzna przeobrażała się w zewnętrzną część ogrodu. Możemy taras oddzielić ozdobnym murkiem, donicami które będą mogły być w dowolnym czasie przestawiana, bądź roślinnością otaczającą taras na stałe rosnące w gruncie.

Granice

Najlepszym rozwiązaniem jest oddzielenie tarasu od części otwartej ogrodu. Zyskujemy wówczas swobodna część otwartą, oraz zielony pokój który mamy pod stałą kontrolą. Oprócz roślin na tarasie, bardzo efektownym uzupełnieniem są nasadzenia okalające taras, wysokie trawy, byliny okrywowe czy szpalery karłowych drzewek prowadzonych płasko.

Zabudowy

Wiele projektów patio mają wbudowany kwietniki wzdłuż obwodu. Otacza on przestrzeń i zapewnia dodatkowe miejsca siedzące. Ale co ważniejsze, sprawia że wzrok odpoczywającego na tarasie znajduje się na poziomie ogrodu. Dużą zaleta takiego rozwiązania jest łatwa kontrola roślin w pojemnikach, brak chwastów na nawierzchniach z kamienia bądź drewna. Wśród roślin mamy spory wybór gatunków które będą dobrze znosić warunki uprawy w pojemnikach oraz raczyć nas swoim wyglądem i zapachem, w sród nich znajdują się: róże, lawenda, różaneczniki, hortensje.

Pojemniki

Jeśli nasz taras nie jest w żaden sposób oddzielony od reszty ogrodu zawsze możemy taki efekt uzyskać z pojemników. Mogą to być donice różnego kształtu i koloru, bądź szereg identycznych pojemników stanowiących zwartą ścianę.

Każda z tych opcji spowoduje rozróżnienia twojej przestrzeni życiowej i otwartość na resztę Twojego ogrodu.

Zmiękczanie ostrych krawędzi

Kamień jest piękny, ale w pojedynkę  może wyglądać na zimny, twardy i nieprzyjemny w odbiorze. Dwa rodzaje roślin będą szczególnie przydatne w uwydatnianiu zalet kamiennych nawierzchni:

  1. Rośliny, które wypływają na kamienie automatycznie zmiękczyć twarde krawędzie. Lekki, przewiewny, liści jest szczególnie dobry do tego celu. Przywrotnik pasterski (Alchemila mollis), czarnuszka damasceńska (Nigella damascena) zachyłek (Coreopsis), lawenda i paprocie. Należy pamiętać, aby dostosować swoje rośliny do ekspozycji na słońce, ponieważ bliskość kamienia znacznie zwiększa intensywność narażenia rośliny na promienie słoneczne.
  2. Jeśli taras jest wybrukowane, ale spoiny między kamieniami nie są zafugowane, wówczas zamiast pozwolić rozwijać się tam chwastom, możemy wprowadzić cenne gatunki roślin. Tymianek, rozchodnik, karmnik ościsty, tojeść rozesłana są często wykorzystywane do tego celu. Nie starajmy się wypełnić każdej przestrzeni. Mokre rośliny mogą być i należy zachować ostrożność, tak by przy dużym natężeniu ruchu nawierzchnia była bezpieczna. Będziemy zaskoczeni, jak szybko te rośliny będą się aklimatyzować i znajdować własną drogę na patio.

 Salon

Szczególna uwagę należy zwrócić przy doborze roślin wokół miejsc siedzących aby nie zabierały zbyt dużo miejsca. Niektóre rośliny możemy przycinać, ale musimy pamiętać że małe drzewka staną się kiedyś dużymi drzewami, oraz że rosliny z kolcami nie kończenie muszą się znaleźć przy siedzeniach i ścieżkach. .

 Prywatność i Tworzenie przestrzeni

Prywatność na tarasie można łatwo osiągnąć z dobrze usytuowanych przenośnych donic i pojemników, jak wspomniano powyżej. Tworząc zieleń należy również rozważyć wysokość naszych  nasadzeń.

Idealnym rozwiązaniem przy małych przestrzeniach są ażurowe kraty tworzące podpory dla takich roślin jak: klematis, milin, wiciokrzew, powoje, nawet ogórki mogą być wykorzystywane do prowadzenia na otwartej ścianie, która umożliwia przepływ powietrza, a izoluje nas od ciekawskich spojrzeń.

Jeśli taras jest zbyt słoneczny i ciepły, warto rozważyć budowę pergoli nad częścią tarasu bądź całością. Wspinać się po niej mogą wisteria, klematis, milin.

Kolejnym elementem wartym uwagi są elementy wodne. Kojący dźwięk fontanny, pomoże złagodzić nadchodzące z ulicy dźwięki.